Geoblog.pl    verte    Podróże    Argentyna/Chile 2009    Argentyna wita

Argentyna wita

Argentyna
Argentyna, El Calafate

Ostatecznie nie udalo nam sie zlapac rannego autobusu do El Calafate - i Puerto Natales oposcilysmy dopiero po 18 po calodziennym wloczeniu sie po miasteczku w temeraturach iscie arktycznych. Wczoraj wieczorem wracajac z internetu spotkalam przez przypadek na ulicy dwoch Polakow. Jak sie okazalo jeden jest ambasadorem polskim Ekwadoru a drugi znajomym. Spotkanie przenioslo sie do pobliskiej knajpki o baaaardzo lokalnym charakterze i po okolo 4rumach calosc imprezy zakonczyla sie spiewaniem piesni narodowych chilijskich przez lekko podchmielonych autochtonow ogolnie ubaw po pachy.
Jak to czlowiek nie wie na kogo wpadnie :)).
Po poludniu przedzwonilysmy do El Calafate zeby znalezc jakies spanie z racji, ze mialysmy tam wyladowac kolo polnocy (5h jazdy Puerto Natales-El Calafate / 11000Pesos).
Jak rodowite blondynki zapomnialysmy nazwy hostelu ... naszczescie przemily Pan czekal na nas na dworcu z karteczka [Joana x 3] czaad. Ogolnie dawno nie zostalam nigdzie tak milo i cieplo przyjeta Hostel Nakel Yenu goraco polecam 40Pesos Arg (1peso=0.7PLN) ze sniadaniem i pomoca we wszystkim czego sie potrzebuje. Dobra spadam spac - Jutro Perrito MOrreno Lodowiec z bliska :)).
Juz jestesmy po lodowcu - i powiem szczerze jestem pod wrazeniem. POmimo, ze zdazalo mi sie juz stapac polodowcu w roznych czesciach swiata to ten jest niesamowity.
Po pierwsze to trzeci najwiekszy lodowiec swiata ( Po Antarktydzie i Islandii). Po drugie jest to lodowiec ktory porusza sie 1.5m dziennie do przodu -ciekawe. Po trzecie ma niesamowity niebieski kolor jakiego jeszcze nie widzialam w zyciu na lodzie. hymm.
Caly dzien skonczyl sie zjedzeniem boooskiego argentynskiego steku i tancami po 4 rano - musze przyznac, ze jestem na niezlym glodzie tanczeniowym wiec nawet wersja Argentino disco poprawilo mi humor. Drogie dziewczyny w przeciwienstwie do Peruwianczykow i Boliwijczykow niesamowitych konusow - Czylijczycy i Argentynczycy sa slusznego wzrostu i sa w rzeczy samej calkiem konkretni/sensowni :). Maly komentarz ogolnie do ludzi tutaj -niesamowita jest ich zyczliwosc i pomocnosc. Glupi przyklad rozwalilam sobie dzisiaj kostke ( niegroznie - moim zwyczajem przewracajac sie na prostej drodze :))) ). zatrzymal sie jakis obcy koles z zona odwiozl nas wszystkie 3 do hostelu i 4 razy upewnil czy nie potrzebujemy jechac do lekarza - poprostu wpaniala sprawa po znieczulicy Europejczykow. Dzisiaj (11/11 ) a w zasadzie jutro, bo o 3 rano jedziemy do Barilocze (31h w autobusie hihi ) czyli ogolnie zaczyna sie eksodus.
PS Musze przyznac, ze Argentyna i ludzie tutaj podoba mi sie chyba bardziej niz Chile . wiec przyszly rok na mur tu wroce i moze uda sie to polaczyc z Ekwadorem do ktroego zaprasza konsul :).

PS. Dskusja na temat przjazni chilijsko - argentynskiej czesc 2.
Po paru dyskusjach z miejscowmi coraz bardziej wychodzi na to, ze zdecydowana niechec do Chilijczykow ma swoje zrodlo w wojnie o Falklanty alias Malwiny. Chilijczcy udostepnili w niej Brytyjczyka zaplecze zywieniowe jak rowniez sprzetowe (krazowniki itp). W rezultacie prawie 650 Argentyjczykow zginelo w bardzo nierownej jesli chodzi o zaawansowanie sprzetowe walce. Dla porownania po stronie angielskiej zginelo troche ponad 220 zolnierzy.

Kaisa
Kaisa - 2009-11-10 16:23
dołączyłam do czytaczy i śledzę z zapartym tchem.

pavulon
pavulon - 2009-11-11 11:44
Właśnie zauważyłem że można komentować. Widać Verte żeś w swoim żywiole. zdjęciami z karty się nie przejmuj - easy recovery pro sobie poradzi - bylebyś na niej nic nie zapisywała już. schowaj do torebki albo kosmetyczki :) co do NEFów. jakiś irfanview powinien je wczytać, ew. fastStone. wiesz... rawy robi się po to żeby je w domu wywołać ;) jak chcesz mieć gotowce i rawy to ... JPEG+NEF ;) (oj, znowu za mało kart?) ;) pozdrawiam z deszczowego Wro

verte
verte - 2009-11-11 23:34
Hej -niestety moze byc tak, ze ja poprostu zubilam ta karte z calego treku buuuuu 4 dni zdjec . Ale miejmy nadzieje. Melodramatyczne pytania o odczytywanie rawow byly w Acatamie gdzie sciagniecie czegokolwiek graniczylo z cudem a teraz loooz daje rade.
Wiecie co pieknie tu jest - i naprawde moglabym tu zyc. POzdroowka dla wszysctkich czytajacych
besos
A

edi
edi - 2009-11-13 21:56
Argentino disco- cokolwiek to jest brzmi strasznie ;-)
Może jakieś nowe kroki i smaczki i na milo przemycisz, ku rozpaczy ortodoksów :-)

Tam gejzer , tu lodowiec, tu Magellan i jego cieśnina i jeszcze argentyńskie disco.
Tu panie nuda, nic się nie dzieje, przerwa jak czy co ...

verte
Asia Szlezak